Асобал лига

Тројка за Трпчевски против Сиудад Реал

Тимот на Бургос, каде што игра македонскиот интернационалец Стефан Трпчевски, направи чекор назад во битката за Асобал лигата. Бургос на домашен терен загуби со 41-37 од Сиудад Реал, некогашниот гигант во шпанскиот и европскиот ракомет. Македонскиот...

Добра ждрепка за „македонскиот“ Ваљадолид – против Синфин на Ф8 во Купот на кралот

Шпанската федерација ги објави деталите за завршниот турнир во „Купот на кралот“ што ќе се игра од 5 до 7 мај. Тимот на Ваљадолид, каде што играат Македонците Димитар Димитриоски и Дарко Димитриевски во четвртфиналето...

Барса стигна до јубилејна 30 титула во Асобал лигата!

Каталонскиот гигант Барселона 13 пат по ред, а вкупно 30 пат стана шампион на Шпанија. Барса славеше против Ваљадолид со 32-24, а второпласираниот Гранољерс загуби кај Бенидорм, па на седум кола до крајот на Асобал...
video

Димитриоски е херој на Ваљадолид, со сув лист донесе триумф над Бенидорм! (ВИДЕО)

Тимот на Ваљадолид каде што играат двајцата Македонци, Димитар Димитриоски и Дарко Димитриевски, ја продолжи победничката серија во Асобал лигата. Ваљадолид славеше над Бенидорм со 31-30, а стрелец на победничкиот погодок беше Димитриоски од левата...

По одличната партија против Торелавега: Димитриевски во тимот на колото во Асобал лигата (ВИДЕО)

Македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски по одличната партија во Асобал лигата против екипата на Торелавега, доби големо признание. Медиа тимот на Асобал лигата го смести левиот бек на Ваљадолид во идеалниот тим на 21. коло, откако...

Европскиот првак ќе штеди – нема пари за скапи засилувања!

Еден од најголемите спортски колективи во светот, Барселона реши да ги намали буџетите во речиси сите секции поради економската криза. Намалувањата на буџетите се однесуваат на екипите од ракометот, кошарката, футсалот и хокејот. Според шпанските медиуми,...

Трпчевски добива тренер од Бундес лигата

Официјалниот сајт на шпанскиот тим Бургос објави за договорената соработка со новиот стратег. Тимот во кој настапува македонскиот десен бек Стефан Трпчевски доби тренер со искуство од Бундес лигата. Станува збор за 38-годишниот Рој Санчес, кој...

Веспрем и Мелсунген ја почнаа трката по Циндриќ

Каталонскиот гигант Барселона ќе му го раскине договорот на Лука Циндриќ, иако тој е со важност до 2025 година. На некогашниот ракометар на Вардар и Металург, сигурно нема да му недостигаат понуди за продолжување на...

Шпанците најавуваат: Циндриќ на излезна врата од Барса!

Шпанскиот „Спорт“ објави бомбастична информација дека Лука Циндриќ ќе ја напушти Барселона пред истекот на договорот кој има важност до 2025 година. Како што пишува шпанскиот медиум, раководството на клубот веќе го известило искусниот хрватски...

Барса додаде нов трофеј во богатата колекција

Каталонскиот гигант Барселона додаде нов трофеј во богатата колекција, откако го освои трофејот во Асобал Купот. Барселона славеше во финалето на завршниот турнир против Адемар Леон со 18 голови разлика, 39-21. Ова беше 12 трофеј по...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ