Асобал лига

Македонецот и Ваљадолид се разделуваат: Димитриевски ќе има нов клуб

Македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски по две сезони на лето ќе си замине од шпанскиот Ваљадолид. Клубот и Димитриевски преговараа за нова соработка, но веројатно нема да има договор и двете страни ќе си продолжат секој...

Веспрем се „расфрла“ со пари – понуди 2.000.000 евра за Нилсен!

Унгарскиот гигант Веспрем наводно понудил 2.000.000 евра за трансфер на данскиот голман Емил Нилсен следното лето. Оваа информација ја откри легендата на германскиот ракомет, Штефан Кречмар, на гостување во подкастот „Harz Blut“. Нилсен има одлични партии...

„Македонскиот“ Ваљадолид продолжува со победите во Асобал лигата

Тимот на Ваљадолид, каде што играат двајцата македонски интернационалци Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски, продолжува со одличните настапи во Асобал лигата. Ваљадолид во натпревар од 13. коло во најквалитетното натпреварување во Шпанија триумфираше над Синфин...

Со јакни, капи и ракавици…Барса „измрзна“ во Леон!

Каталонскиот гигант Барселона го доби дуелот во Асобал лигата против Адемар Леон со 39-25, но не беше резултатот тој што привлече најмногу внимание од оваа средба. Тоа беа условите во кои се одигра мечот. Главната...

Димитриевски без грешка, Ваљадолид ја доби драмата со Анаитасуна

Тимот на Ваљадолид, каде што играат двајцата македонски интернационалци Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски, им се врати на победите во Асобал лигата. Ваљадолид, за кој поради повреда не настапи Димитриоски, славеше на домашен терен против...

Димитриевски меѓу главните во победата на Ваљадолид против Бенидорм

Екипата на Ваљадолид, во која настапуваат двајцата интернационалци од Македонија Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски, во натпревар од 9. коло од Асобал лигата славеше против тимот на Бенидорм со 31:30. Димитриевски против ланскиот учесник од...

Барса и Ортега во љубов до 2026 година!

Шпанскиот гигант Барселона го реши прашањето околу тренерското место, барем за наредните две сезони. Актуелниот стратег Антонио Ортега реши да ја продолжи соработката со каталонскиот тим до 2026 година. Тој го презема кормилото на Барса, по...

„Македонскиот” Ваљадолид ја сруши Ла Риоха

Екипата на Ваљадолид, во која настапуваат македонските интернационалци Димитар Димитриоски и Дарко Димитриевски, успеа да ја надигра Ла Риоха, која е учесник во групниот сегмент од Лигата на Европа. Тимот предводен од екс тренерот на...

Македонците се вратија во составот, Ваљадолид во водечката тројка во Шпанија

Тимот на Ваљадолид, каде што играат македонските интернационалци Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски, забележа нова победа во Асобал лигата. Ваљадолид на домашен терен го совлада составот на Куенка со 29-26, откако на полувреме беше 15-12. Димитриоски...
video

Признание за Македонецот – Димитриоски во тимот на колото во Асобал Лигата! (ВИДЕО)

Македонскиот интернационалец Димитар Димитриоски вторпат се најде во идеалниот тим на колото во Асобал лигата. По перфектната партија на мечот со Пуерто Сагунто, кој неговиот Ваљадолид го доби убедливо со 33-26, за Димитриоски имаше место...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ