Женска лига

Вардар не успеа да ја освои Автокоманда, Металург им се врати на победите

Македонскиот шампион Металург, по поразот на гостувањето кај составот на Куманово и по репрезентативната пауза, се врати на победничките патеки во Женската лига, откако во Автокоманда го победи некогашниот првак Вардар со 30-28. На стартот...

Женска лига: Металург и Вардар имаат дерби двобој

Ракометарките на Металург и на Вардар денеска го имаат дерби дуелот во 12. коло од Женската лига, кое е претпоследно за есенскиот дел. Тие ќе имаат значаен меч бидејќи бодовите се потребни и за...

Куманово од контри го наполни голот на ЖРК Алушовски за нов триумф

Фаворитот на натпреварот ја оправда улогата и од почеток до крај на натпреварот доминираше. Разликата во квалитет беше евидентна на теренот, секоја грешка или промашување на ЖРК Алушовски беше казнето со брза контра и...

Листа на стрелци: Блажевска од Кузман Вардар останува лидер, прва отиде над 100 гола

Ракометарката на Кузман Вардар Илинден, Ивана Блажевска останува лидер кај стрелците во Женската лига и после 11. коло. Таа нема конкуренција така што е сосема јасно дека и во продолжение од сезоната ќе биде во...

Женска лига: Уште две кола до крајот на есенскиот дел, Куманово засега единствено максимално

До крајот на есенскиот дел од сезоната во Женската лига остануваат уште две кола, а пред нивното одигрување полека веќе се знаат работите кои две екипи ќе ги имаат првите две позиции и кои...

Втора победа за Кузман Вардар, во Илинден совладана Гевгелија

Иако е во тек ЕХФ неделата за репрезентативни натпревари во Женската лига се одигра заостанатиот натпревар од 11. коло помеѓу Кузман Вардар Илинден и Гевгелија. Домаќинот на овој дуел, екипата од Илинден ја оствари...

Стружанка со полн плен се враќа од Битола

Ракометарките на Стружанка ја остварија осмата победа во 11. коло од Женската лига на гостувањето кај Пелистер. Стружанки беа подобри од битолскиот тим за пет гола со 34:29. Екипата на Пелистер после катастрофалните порази од...

Вардарки немаа милост за Овче Поле СУ, му дадоа 43 гола!

Ракометарките на Вардар ја продолжија победничката серија во Женската лига, откако славеа на домашен терен против составот на Овче Поле  СУ со убедливи 43-12 во натпревар од 11. коло. Победникот беше решен уште во првиот...

Чаир тешко до бодовите против Спартак

Екипата на Чаир имаше тежок натпервар во 11. коло од Женската лига, на домашен терен остварија минимална победа со пресврт во последните минути над составот на Спартак со 26:25. Ракометарките на Спартак имаа добро издание...

Куманово не признава шампиони – убедливо славеше над Металург

Победникот на дербито беше решен многу рано, Куманово имаше извонредно издание и веќе по првиот дел ја обезбеди победата. Клучно за победата на кумановки беше одличната игра во одбрана, а исто така и нападот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ