ЕУРО2024

„Тоа што го правиме е еднакво на самоубиство“

Репрезентацијата на Германија иако на Европското првенство, на кое беше организатор, имаше амбиции да игра во финале, сепак, на крај остана без пласман меѓу најдобрите три репрезентации на континенталниот собир. Избраниците на Алфред Гисласон во...

„Прво ќе разговарам со играчите, па ќе одлучам дали ќе го смениме селекторот“

Главна тема низ хрватските медиуми деновиве е останувањето или заминувањето на селекторот Горан Перковац. Координаторот на машките селекции во ХРС, Зоран Гобац, во изјава за „Вечерњи Лист“ потврди дека тој ќе одлучи за судбината на...

Падна и втората селекторска жртва по ЕП!

Шпанскиот стратег Чави Пасквал не е повеќе селектор на машката репрезентација на Романија, беше соопштено денеска на прес-конференција. По слабиот настап на Европското првенство, каде Романија загуби од Шпанија, Хрватска и Австрија, Пасквал го заврши...
germanija

ТВ рејтинг: Повеќе Германци го следеле финалето на ЕП, отколку нивниот меч за бронза!

Европското првенство во Германија сруши многу рекорди, кои во догледно време тешко ќе бидат достигнати. Кога се работи за ТВ рејтинзите во Германија и тоа колку гледачи ги следеле натпреварите од ЕП во домашна атмосфера,...

„Ако имавме повеќе среќа, можевме да бидеме ние изненадувањето на ЕП“

Репрезентацијата на Црна Гора настапот на Европското првенство 2024 кое се одржа во Германија го заврши на 14. позиција. Иако Црна Гора имаше амбиции да обезбеди пласман во главната фаза, сепак, немаше многу среќа во...

Селекторот ќе ги носи играчите на заеднички одмор

Шведскиот селектор Глен Солберг ќе искористи празен термин во ЕХФ календарот за да им ја покаже на своите играчи својата родна земја, а тоа е Норвешка. Швеѓаните се пласирани директно на сите следни големи натпреварувања...

📷🎥 Европските шампиони на прием кај претседателот Макрон

Француските репрезентативци вечерва беа на прием кај претседателот Емануел Макрон во неговата резиденција. Макрон ја прими делегацијата по враќањето од германскиот град Келн, каде што беше освоена европската титула. Избраниците на Гијом Жил во големото финале...

Ландин: На ОИ не сакаме да ги видиме Французите на тронот!

Репрезентацијата на Данска не успеа да го освои златото на Европското првенство кое беше одржано во Германија и ќе мора да се задоволи со сребрениот медал. Данска во финалето по продолженија беше поразена од новиот...

Пелистерецот Радивојевиќ го има најсилниот шут на цело ЕП!

Ракометарот на Еурофарм Пелистер, Богдан Радивојевиќ, заврши на првото место на листата на најбрзи шутеви на Европското првенство кое се одржа во Германија. Десното крило на „орлите“ иако одигра само три натпревари на Европското првенство,...

„Веруваме дека можеме да победиме секого, тоа ни дава голема сила“

Репрезентацијата на Унгарија беше едно од најпријатните изненадувања на Европското првенство 2024 кое се одржа во Германија. Унгарија го освои петтото место на континенталниот собир и покажа дека може да се носи со секој ривал. Селекторот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ