ЕУРО2024

Македонија во елитно друштво – им се придружи на Норвешка, Данска, Шведска, Холандија…

Женската сениорска репрезентација на Македонија со победата над Азербејџан во Баку од 37:22 го завери пласманот на Европското првенство 2024. За Македонија останува да го доигра уште последниот натпревар, против Литванија во Скопје, но овој...

Дамите по пауза од 12 години изборија пласман на големо натпреварување

Женската сениорска репрезентација на Македонија со победата над Азербејџан од 37:22 го завери пласманот на Европското првенство 2024, кое ќе се одржува во Швајцарија, Унгарија и Австрија. За Македонија денешната победа беше трета во квалификацискиот...

Македонија се пласира на ЕП!

Женската репрезентација на Македонија обезбеди место на Европското првенство во Австрија, Швајцарија и Унгарија, откако славеше на гостувањето кај Азербејџан лесна победа со 37-22. За и математички да биде потврден пласманот на континенталниот собир...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија во Баку ќе го заверува пласманот на ЕП

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска ќе се соочи со Азербејџан во рамките од претпоследното коло од квалификациите за Европското првенство 2024. Македонија на дуелот во Баку е голем фаворит и се очекува избраничките на...

Хрватите најавуваат: Дагур Сигурдсон седнува на жешкото селекторско столче!

Хрватските медиуми „24Сата“ и „Вечерњи лист“ денеска објавија информација дека исландскиот стратег Дагур Сигурдсон би можел да биде нов селектор. Медиумите тврдат дека Сигурдсон веќе пристигнал во Загреб на преговори со челниците на ХРС и...

Загуби од Македонија на ЕП и доби отказ

По Тони Херона, Чави Пасквал и Горан Перковац, Михаел Сутер е четвртиот селектор што доби отказ по завршувањето на Европското првенство. Швајцарската федерација не беше задоволна по настапот на ЕП и реши да ја прекине...

Душебаев: Кога Шпанија испадна од ЕП, ми падна товар од грбот

Репрезентацијата на Шпанија на континенталниот собир во Германија одигра далеку под своите можности и беше елиминирана уште во групната фаза. Тренерот на Келце, Талант Душебаев, во интервју за рускиот портал „Брз центар“ зборуваше на многу...

„Сопругата излезе од станот кога почнав да урлам пред телевизорот“

Репрезентацијата на Хрватска не успеа да оствари забележителен успех на Европското првенство во Германија и настапот на континенталниот собир го заврши на 11 место. Хрватска пласманот во главната фаза на континенталниот собир го обезбеди со...

„Четвртото место на ЕП одговара на моменталното наше ниво“

Машката сениорска репрезентација на Германија на Европското првенство, на кое беше организатор, имаше амбиции да игра во финале, но на крај остана без медал. Избраниците на Алфред Гисласон настапот на континенталниот собир го завршија на...

„Тоа што го правиме е еднакво на самоубиство“

Репрезентацијата на Германија иако на Европското првенство, на кое беше организатор, имаше амбиции да игра во финале, сепак, на крај остана без пласман меѓу најдобрите три репрезентации на континенталниот собир. Избраниците на Алфред Гисласон во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ