АВСТРИЈА

avstrija

Божовиќ: Македонија не е само Лазаров…

Денеска машката репрезентација на Македонија го игра последниот натпревар од групната фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, против еден од домаќините. Еден од најискусните репрезентативци на Австрија е десниот бек Јанко Божовиќ,...
avstrija

Пајович за 24 Ракомет: Да победеше Македонија сè ќе беше многу полесно

Селекторот на Австрија, Алеш Пајовиќ после средбата против Украина има причина за да биде задоволен бидејќи неговите момци успеаја да дојдат до победа. Сепак, и овој триумф против Украина не ја однесе Австрија во втората...
avstrija

Домаќинот продолжи победнички: Австрија има две победи ама преку Македонија ќе бара втора фаза

Репрезентацијата на Австрија ја обезбеди втората победа на Европското првенство, откако во второто коло од групата Б ја победи репрезентацијата на Украина со 34-30. Сепак ќе мора да го почека последниот дуел од групата...
avstrija

Фантастичен натпревар на домаќините: Билик и Божовиќ ја водеа Австрија во победата над Чешка

Со дуелот меѓу домаќинот Австрија и Чешка пред полната Штадхале Арена започна Еверопското првенство за групата Б во Виена, Австрија. Домаќините со поддршка на своите симпатизери успеаа да обезбедат клучни два бода во трка...
avstrija

Проблеми за домаќинот: Австрија остана без еден од најдобрите

Домаќинот на Европското првенство, Австрија кој е и ривал на Македонија во 3. коло од првата фаза се соочи со првите проблеми. Селекторот Алеш Пајович мораше да менува во последен момент, а остана без...
avstrija

ЕУРО 2020: Австрија никако не смее да се потцени, домашниот терен голема предност

Австриската репрезентација со секоја година, станува секако се посериозен учесник на едно ЕП или СП. континуираната работа со младите генерации и подигнувањњето на нивото на домашната австриска лига, секако многу допринесе за тоа, да...
avstrija

И Алеш Пајович ги отвори картите за домаќинот Австрија

Третиот ривал за Македонија на Европското првенство на три дена до првиот натпревар на шампионатот веќе ги има имињата на 16 ракометари со кои ќе настапи. Словенецот Алеш Пајович, кој е селектор на Австрија...
avstrija

Неуспешна прва и последна контрола на Австрија пред ЕП

Репрезентацијата на Австрија која е домаќин на Европското првенство и противник на Македонија имаше неуспешен тест пред почетокот на првенството против Германија. Во „Штадхале“ Австрија загуби со 28:32 од Гемранија. Аврстрија имаше добро прво полувреме...
avstrija

Австрија со најсилен состав на ЕП: Пајовиќ одбра 18 ракометари – тука се Билик,...

Селекторот на Австрија, Алеш Пајовиќ, го објави списокот од 18 ракометари што ќе бидат во конкуренција за настап на Европското првенство. Нема големи изненадувања, па на списокот се наоѓаат очекувано имињата на Јанко Божовиќ, Роберт,...
avstrija

„Македонија е земја на европскиот првак – затоа е фаворит во групата“

Еден од ривалите на македонската репрезентација на претстојното Европско првенство ќе биде и еден од домаќините, Австрија. Селекторот на оваа селекција, Алеш Пајовиќ ја препушта фаворитската улога во групата на нашата репрезентација. „Играме на домашен терен,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ