Битолчанки го надиграа Скопје за прва сезонска победа

Екипата на Пелистер се израдува на првата победа во новата сезона во Женската лига, откако на свој терен го совлада Скопје со 22:19 (14:8).

Освен неизвесниот старт и нерешените 2:2, се мина во знакот на домаќинките, кои беа подобриот противник на теренот во речиси сите 60 минути.

Пелистер клучната разлика ја направи уште во воведниот дел кога се одлепи на 7:2 и до крајот не му дозволи на гостинткиот тим да има било какви шанси за камбек.

Во битолскиот тим се истакнаа Сара Рујановска со шест и Кристина Наумовска и Боника Босилковска со по пет погодоци.

Кај Скопје најефикасни со пет реализации беа Стефани Ристиќ и Росана Павлова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243