Барса ги врза браќата Цикуса до 2027!

Еден од фаворитите за освојување на титулата во европската елита – Барселона успеа да ги продолжи договорите со двајцата браќа-близнаци Петар и Ѓорѓе Цикуса.

Каталонскиот гигант и перспективните ракометари, на кои му се предводува голема кариера, постигнаа нова соработка, па така браќата Цикуса во дресот на Барселона ќе играат најмалку до 30 јуни, 2027 година.

Петар ќе остане во каталонскиот гигант во првиот тим, додека Ѓорѓе за поголема минутажа би требало да оди на позајмица на една сезона во Франција, поточно во тимот на Монпелје.

Во тековната сезона од Асобал лигата, Петар на 22 меча даде 44 голови, додека во ЛШ постигна 15 погодоци. Ѓорѓе за 12 меча во Асобал лигата има постигнато 26 гола.

18-годишните момчиња, кои имаат балканско потекло, имаа неколку понуди да заиграат за репрезентациите на Србија и Хрватска, но сепак решија во иднина да го носат дресот на Шпанија.

Тие веќе дебитираа минатата година за сениорската репрезентација на „црвената фурија“.