Анчева постигна 13 гола, Астибо освои бодови со пресврт кај Спартак

Бекот на Астибо, Марија Анчева, одновно постигна двоцифрен број на погодоци на натпревар од Женската лига.

Штипскиот тим славеше на гостување кај Спартак со 30-26, иако на полувремето имаше негатива од 13-11. Домашните водеа и со плус четири во првиот дел, но потоа попуштија во темпото што сами го наметнаа.

Астибо направи пресврт на стартот на второто полувреме за 15-13, но упорни беа избраничките на Велимир Мицевски и успеаја да израмнат. Штипјанки имаа контрола врз резултатот, но Спартак секогаш беше „тука некаде“.

На три минути до крајот ракометарките на Дејан Величков водеа со 27-26, домашните не реализираа три шанси, Астибо казнуваше и бодовите патуваат за Штип.

Покрај Анчева, во гостинскиот состав добра партија со осум гола имаше и Анита Атанасова, додека кај Спартак седум погодоци постигна Јана Ѓошевска.