Пик Сегед му нанесе нов убедлив пораз на Загреб

Ракометарите на ПИК Сегед ја остварија првата победа во сезоната во Лигата на шампионите откако убедливо го совладаа составот на ППД Загреб со 30:21 и со тоа му го нанесоа втoриот пораз на шампионот на Хрватска.

Натпреварот почна со многу проблеми со реализацијата на дваете екипи. Загреб отвори со два гола, а ПИК Сегед првиот гол го постигна во 5. минута. Продолжи играта со малку голови, па во 15. минута беше 4:3 за домаќините.

До крајот на првиот дел ПИК Сегед успеа да обезбеди предност и на пауза замина со 10:7. Во второто полувреме избраниците на Хуан Карлос Пастор ја оправдаа фаворитската улога и доминантно стигнаа до победата.

Веќе во 38. минута беше 15:9 и во продолжение разликата растеше постојано. Загреб тешко постигнуваше голови, а тоа домашниот тим знаеше да го казни. Во 49. минута ПИК Сегед го имаше највисокото водство од 24:15, а истата разлика беше и на крај на мечот.

Во составот на ПИК Сегед одлична вечер имаше Марио Шоштариќ со седум гола без промашување и беше најефикасен, а играше само во второто полувреме. Шест гола постигна Фримел, а Соарес погоди четирипати. Во екипата на Загреб се истакнаа Филип Вистороп и Един Клис со по четири гола.