Шампион со пресврт до триумф над фенерџијата

Екипата на Шампион го запиша петтиот триумф во новата натпреварувачка сезона од Женската лига, откако на свој терен триумфираше против ,,фенерџијата” Спартак со 30:24 во натпревар од групата А.

Иако Спартак во најголемиот дел од натпреварот беше во водство, сепак, во вторите 30 минути домаќинките успеаја да направат пресврт и да ги освојат бодовите. Избраничките на Велимир Мицевски на пауза имаа активен резултат од 15:12 и во продолжението до 45 минута беа во резултатска предност.

Откако Спартак имаше ,,плус три” 17:14, домаќинките со серија од 3:0 израмнија на 17:17. Гостинската екипа од Кисела Вода попушти во финишот, влезе во криза, која целосно беше искористена од домашниот табор и не успеа да се израдува на првата победа во новата сезона.

По водството на Спартак од 22:20, следуваше одлична серија од 5:0 на Шампион за целосен пресврт и водство од 25:21. Тука веќе беше јасно кој ќе ги освои бодовите од денешниот дуел бидејќи за гостинките немаше време за камбек.