Чаир не дозволи изненадување против Деспина

Ракометарките на Чаир се вратија на победнички патеки во Женската лига откако во рамки на 17. коло на домашен терен беа поуспешни од екипата на Деспина со 30:24.

Деспина беше одличен ривал и долго одржуваше резултатска рамнотежа на овој натпревар. Чаир поведе со 3:1 но гостинките усепаја брзо да израмнат на 6:6. До крајот на првиот дел домашниот тим повторно обезбеди водство и на полувреме имаше 14:11.

Продолжението донесе многу неизвесност, Деспина израмни на 17:17, а веднаш потоа и го презема водството. Сепак Чаир многу брзо возврати и повторно ја презема контролата на теренот.

Во следните минути натпреварот се играше максимално израмнето со игра гол за гол до резултат 23:23. Чаир не дозволи изненадување и со серија од 5:0 направи голема предност во завршницата која беше доволна за конечен триумф.

ЧАИР – ДЕСПИНА 30:24 (14:11)

Сала: ОУ 7ми март во Скопје. Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски. Делегат: Мамер Реџепи.

ЧАИР: Сали, Кицеска, Мисовска, Динарица 3, Николовска 11, Рамадани, Божиновска 4, Камбери, Рамуко, Рахмани 2, Рамуко, Мартиновска, Шерифи, Ѓуриќ, Филипоска 8, Алексоска 2.

Седмерци: 10/12. Исклучувања: 10 мин.

ДЕСПИНА: Димитриеска, Боризоска, Гулеска 2, Рипилоска 5, Камческа 4, Цветкоска, Спиркоска, Ристевска, Димитриова 2, Богеска, Конеска 8, Чурлиноска, Еленин, Цаневска, Димовска, Седлоска 3.

Седмерци: 4/7. Исклучувања: 6 мин.