Трилер меч во Ѓорче Петров, Младост го грабна целиот плен!

По претходниот трилер натпревар против Текстилец, ракометарите на Младост Богданци забележаа уште една минимална победа. Овојпат богданчани триумфираа на гости кај Македонија Ѓорче Петров со 26-25, иако беа во негатива на две минути до крајот.

Се играше гол за гол на стартот до 5-5, пред избраниците на Оливер Димитриоски да поведат со 7-5. Гостите набрзина се вратија во егал, а до крајот на полувреме продолжи резултатската клацкалка. На пауза, Македонија Ѓорче Петров имаше плус еден, 12-11.

Во второто полувреме домашните ракометари во повеќе наврати имаа предност од четири гола, 18-14, 22-18, а гостите се кренаа од пепелта и полека се враќаа во игра за позитивен резултат од тешкото гостување.

Во 51. минута, Младост стигна до предност 24-23 и најави возбудлив финиш. Немаше голови на двете страни во следните три минути, пред Ѓорѓевски и Ангеловски да ја вратат предноста за домашниот тим, 25-24.

Младите Чрчев и Иванов во последните две минути постигнаа два гола за 26-25 за Младост, домашните имаа последен напад, но не успеаја да погодат и трите бодови заминаа за Богданци.

Најдобар стрелец во победничката екипа беше кадетскиот репрезентативец Антонио Николоски со осум гола, а искусниот Никола Роглев даде седум, додека голманите Паунков и Панов имаа вкупно 15 одбрани. Во домашниот тим се истакнаа искусните Филип Ролевски и Антонио Апостоловски, а голманите Огнановски и Трајановски собраа 12 интервенции.