Скопје врза две победи, го остави Спартак на дното

Ракометарките на Скопје по драматичниот триумф над Шампион во минатото коло, врзаа две победи во Женската лига, откако славеа на домашен терен над Спартак со убедливи 34-26.

По 2-2 на стартот на натпреварот, избраничките на Валентина Радуловиќ се одлепија на водство од пет гола, 8-3 и до крајот на полувремето направија висока залиха од девет гола, 16-7.

Тогаш беше јасно кој тим ќе ги освои боодовите од овој натпревар, па вториот дел беше само формалност и рутинско одработување на задачата, а тоа беше шанса за сите ракометарки да добијат минутажа.

Најдобри стрелци во составот на Скопје беа Росана Павлова со седум и Анастасија Ѓорѓиева со пет погодоци, додека кај Спартак се истакнаа Зорица Андовска со осум и Јана Ѓошевска со седум гола.

Скопје сега има осум бода на седмото место и се доближи до Гевгелија, која е шесто место со девет бодови, додека Спартак остаува на дното со еден освоен бод и без победа по десет меча.