Романија не се опорави од црногорскиот шок, со пораз од Германија го заврши ЕП (ФОТО)

Селекцијата на Романија не можеше за кратко време да се соземе по поразот од Црна Гора и загуби на последниот натпревар од главната рунда од Германија 32-28.

Германките по овој триумф, сега ќе навиваат за Црна Гора и Франција на средбите со Холаднија и Шпанија, како и за Данска или Шведска да одат во полуфиналето, за тие да го играат мечот за петто место, кое носи директен пласман на СП 2023 година.

Романките отворија одлично, со водство од 3-0, па беше и 6-3, но Неагу и колешките почнаа да грешат во нападот и дозволија ривалот да постигне седум голови по ред за комплетен пресврт, 10-6 по петнаесетина минути игра.

Базалиу, Пинтеа и Приставита ја вратија Романија во игра и намалија на 11-10, но Германија замина на пауза со плус два, 16-14.

На стартот на второто полувреме Германија поведе со 17-14, а Приставита во продолжение стрелаше за 17-16. Грозав погреши неколку пати, бундес тимот тоа го казни и се одлепи на плус четири, 24-20.

16.11.2022 ROMANIA vs GERMANY

Немаше многу шанси за камбек на Романија, Германките рутински ја одржуваа разликата, а откако и Неагу не успеа да погоди три пати, веќе беше јасно дека Романките со пораз ќе го завршат Европското првенство.

Хосу и Чиука комбинираа 14 одбрани за Романија, исто толку имаа и Германките Рох и Филтер. Најдобри стрелци во победничката селекција беа Штокшладер со десет и Гријселс со осум гола, додека кај Романија се истакнаа Неагу со седум и Грозав со шест погодоци.