Ривалот на Вардар во одлична форма – Веспрем броеше до 40 против Комло

Екипата на Веспрем каде што настапува Дејан Манасков продолжува да доминира на домашна сцена. Во натпревар од 9. коло во првенството на Унгарија го совладаа тимот на Комло со 40:31.

Натпреварот го одбележа ефикасна игра на двете страни, сепак фаворитот не дозволи изненадување на свој терен. Од почетокот Веспрем доминираше на теренот, поведоа со 7:2, но Комло не се предаваше.

До 15. минута гостите усепаја да намалат на негатива од три гола, кога беше 11:8, сепак избраниците на Давид Дејвис повторно го подигнаа нивото на игра и се вратија на сигурна предност. На полувреме беше 21:14.

Второто полувреме беше формалност, Веспрем одигра колку што беше потребно да стигне до нови бодови и да се зацврсти на првото место на табелата. Дејан Манасков на овој натпревар одигра 18 минути и постигна еден погодок од три удари кон противничкиот гол.