Првото место е недостижно за Еурофарм Пелистер, Ним освои бод против Кадетен

Ракометарите на Ним го потврдија првото место во групата Д од Лигата на Европа во која главен конкурент им беше Еурофарм Пелистер. Францускиот претставник одигра нерешено со Кадетен Шафхаузен 33:33 и со тоа има два бода повеќе од битолскиот тим и подобар скор во меѓусебен дуел.

Ла Риоха и Нексе одиграа максимално израмнет натпревар во текот на сите 60 минути. Нексе имаше најчесто предност но само минимална. Така беше и на полувремето кога гостите од Хрватска водеа 14:15. Сепак на крајот Ла Риоха оствари важна победа од 31:30 која ги остава во игра за нокаут фаза.

Висла Плоцк долго се мачеше против екипата на Татран Прешов, но сепак на крајот забележа победа од 33:29. После првото полувреме гостите имаа минимална предност но во продолжението тимот од Полска ја оправда фаворитската улога и стигна до сигурни бодови.

Фуксе Берлин ја продолжи победничката серија во Лигата на Европа и на гостувањето кај Бидасоа Ирун славеше со 32:35 . После првиот дел беше 16:20, а во продолжението екипата на Бидасоа се обиде да го изненади противникот, беше подобра во вториот дел но немаше сили за пресврт.