Петка за Лазаров, тешка пресврт победа за Нант

Екипата на Нант во ефикасен натпревар оствари тешка победа во 21. коло од првенството на Франција откако со пресвт во второто полувреме ја совлада екипата на Шарт со 40:36.

Кире Лазаров имаше забележителен настап на овој натпревар и во победата на својот тим придонесе со пет погодоци. Најефикасен беше Валеро Ривера со девет погодоци, а Печмалбек беше стрелец на шест гола.

После воведните минути Шарт го презема водството и успешно го одржуваше до крај на првиот дел. Највисоката предност на гостинскиот тим беше шест гола, 10:16 во 20. минута, а на полувреме Шарт имаше водство од 19:21.

Во вториот дел Нант долго го кршеше отпорот на Шарт, до израмнување Лазаров и колегите стигнаа дури во 49. минута на 32:32 и до крај со поквалитента игра успеаја да забележат конечен триумф.