Македонија храбро и парираше 50 минути на Холандија, но на крајот загуби

Женската младинска репрезентација на Македонија го забележа вториот пораз на турнирот „Четири нации“ што се одржува во унгарскиот град Дабас, овојпат од Холандија со 26-21.

По дебаклот со Унгарија, денеска македонските младинки одиграа многу подобро и 50 минути и парираа на Холандија, која на крајот можеби и незаслужено прослави убедлива победа.

На стартот избраничките на Дамчевска поведоа со 3-1, Кирова два пати одбрани во серија, но следуваа неколку технички грешки на нашите ракометарки, па ривалот ја презема контролата.

Холанѓанките поведоа со 6-4, водеа и со 8-5, но македонските младинки не се откажуваа. Јанкуловска имаше соло пробив, потоа погоди и Младеновска за 8-7, а до крајот на полувремето стигнавме и до реми, 10-10.

На стартот на вториот дел се играше гол за гол, а Чурлиновска имаше две одбрани по ред и Македонија се одлепи на плус два, 14-12. Пропуштивме две прилики за плус три, па казната стигна од контранапад за 14-13.

Имавме највисоки плус три, 16-13 со двата гола на Коцева, но потоа промашивме пенал, следуваа два брзи гола на Холандија и ривалот поведе со 18-17. Јанкуловска ја врати Македонија во егал со голот за реми во 50 минута, но тука како да застанавме.

Нападот стана безидеен, уште еден пенал беше промашен и Холандија лесно ги казни сите грешки за плус четири, 22-18. До крајот се одигра само рутински за втор пораз на Македонија.

Најдобра во Македонија беше Марија Јанкуловска со пет гола, по четири постигнаа Бојана Коцева и Теодора Дукоска, додека три пати стрелаше Александра Коловска. Утре е последниот натпревар на нашите ракометарки од 12:00 часот против селекцијата на САД.