Македонија губи на полувреме од олимпискиот првак

Репрезентацијата на Македонија, која по пауза од десет години повторно игра на Европското првенство, во првиот дуел против олимпискиот првак Франција губи со седум гола разлика, 12:5.

Двете репрезентации натпреварот во СЦ ,,Борис Трајковски” го започнаа во грч, а првиот погодок го постигна левиот бек Естел Нзе Минко за водство на ,,триколорките” од 1:0. Ракометарките на Македонија никако не можеа да го пронајдат патот до мрежата на францускиот гол и најчесто ударите на бековите беа блокирани од цврстата одбрана на Франција.

Откако Македонија не реализира неколку напади за израмнување, гостинките со голот на Тунал од пенал дојдоа до 2:0 во 5 минута. По голот на Заади за предност на Франција од 3:0, селекторот Савевски мораше да побара тајм-аут, со цел неговите избранички да ги сведат грешките на минимум и да заиграат поангажирано во нападите.

Франција некако успеваше да ги казни грешките на Македонија и со вториот гол на Нзе Минко по десетина минути игра имаше предност од ,,плус четири” и водство 4:0. На моменти голманката Дарле не дозволуваше лесни погодоци во својата мрежа, па така олимпискиот првак кон средината на првиот дел имаше и предност од 5:0. Првиот гол за Македонија го постигна Јована Кипријановска во 15 минута за 5:1, а неколку минути подоцна Маџовска намали на 6:2.

Следуваше период во кој двете репрезентации не успеаја да реализираат неколку напади и во 20 минута една од поискусните во репрезентацијата на Македонија, Моника Јанеска со својот прв гол намали на 7:3. Во финишот од првото полувреме Франција ја врати максималната предност од пет гола и поведе со 8:3 и за неколку минути игра со три брзи гола, од кои два од контра, дојде и до 11:3. Серијата од 5:0 на Франција беше прекината со голот на Ристовска од пенал за 11:4. Франција на полувреме замина со активен резултат од 12:5.