Магдебург славеше кај Савехоф, Бидасоа Ирун со убедлив гостински триумф

Ракометарите на Магдебург остварија гостинска победа во заостанатиот натпревар од 4. коло во Лигата на Европа. На теренот на Савехоф бундеслигашот триумфираше со 26:29 и се зацврсти на водечката позиција во групата Ц.

Савехоф одлично започна и поведе со 7:2 после 15 минути игра, но до крај на првиот дел Магдебург успеа да се врати и на одмор екипите заминаа со нерешени 11:11. Во второто полувреме Магдебург рано ја презема контролата на резултатот и на крај успеа да слави важна победа.

Александер Вестби со шест гола беше најефикасен во состаов на Савехоф, а Карлсон постигна пет гола. Во победничкиот тим на Магдебург со шест гола Дамгард беше најефикасен, а по четири гола постигнаа Гулеруд, Јенсен и Смитс.

Шпанскиот претставник Бидасоа Ирун имаше убедлив настап на гостувањеро кај Винтертур и славеше висока победа од 23:37. Бидасоа уште на полувреме имаше добра предност кога водеше 12:17, а во продолжението без многу проблеми одбезбеди нови бодови. Шонфелд и Јуд беа најефикасни во домашниот тим со по пет погодоци, додека Саизар со седум гола беше прв стрелец во тимот на Бидасоа Ирун.