Лига на Европа: Монпелје убедлив, Нексе со нов пораз

На натпреварите од 5. коло во Лигата на Европа фаворизираните екипи остварија нови победи без многу мака, додека неизвесно до крајот беше единствено на натпреварот помеѓу Фиверс и Адемар Леон.

На дуелот во Австрија, домашниот Фиверс беше на чекор да слави против Адемар Леон, но гостите успеаја да извлечат бод на овој дуел кој заврши со резултат, 33:33. Иако во поголемиот дел гостинскиот тим имаше предност, а така беше и на полувреме, 19:20, сепак, во финишот Фиверс влезе со гол позитива, но не успеа да ја сочува.

Нексе одигра уште една слаба партија и беше поразен убедливо од Магдебург на свој терен со 24:32. Бундеслигашот доминираше на натпрeварот и уште по првото полувреме кога водеше 15:8 ја обезбеди победата, а во вториот дел рутински ја одработи задачата.

Монпелје одигра одлично второ полувреме и стигна до убедлива победа против Алингсас со 32:21, откако по првиот дел беше само 16:13 за домашниот тим. Во вториот дел Алингсас постигна само осум гола и не можеше да се спротивстави на расположениот противник.

Спортинг беше поразен на домашен терен од францускиот Ним со 26:30. Португалците добро го отворија дуелот, но потоа гостите доминираа на теренот. Првиот дел заврши со три гола водство на Ним, 12:15. Во продолжението Спортинг стигна негатива и од пет гола, но следуваше победничка серија на Ним за конечен триумф.