Кумановки се испотија во Скопје, но си заминаа со триумф од Чаир

Ракометарките на Куманово дојдоа до тешка победа на дуелот против Чаир откако денеска успеаја да остварат триумф од 28:24.

Имаа натпревар во кој од почетокот на средбата водеа, но во финишот мораа добро да одработат за да дојдат до трите бода. Практично решаваше секој напад и една грешка можеше да значи многу.

Чаир ги доби првите неколку минути. Водеше со 4:1 и имаше плус три до 6:3 кога гостинките со серија од три гола стигнаа до 6:6. При 7:7 гостинките имаа нова серија од три гола и веќе ја имаа контролата на играта и на резултатот во првото полувреме.

До крајот на првото полувреме тимот на Куманово успеа да стигне до плус пет и имаше 16:11 и практино тука се чинеше дека натпреварот е одлучен.

Сепак, како одминуваше времето во второто полувреме работите почнаа да стануваат поинтересно. При 17:21 домашните имаа 3:0 и намалија на еден гол, а потоа при 20:22 со два гола стигнаа до израмнување. Тука почна притисокот, но ракометарките на Чаир не успеаја да издржат и да стигнат до подобар резултат, па на крајот гостинките си заминаа со победа од 28:24 и дојдоа до првиот триумф во плеј-офот.

ЧАИР – КУМАНОВО       24:28 (11:16)

Сала: 7 Март во Скопје. Судии: Дејан и Димитар Георгиевски од Скопје. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

ЧАИР: Којовиќ, Сали, Рамадани, Бакиќ, Рамуко, Божиновска 6, Рахмани 3, Рамуко, Гулицоска 7, Реџеп 1, Ѓеоргиевска 2, Алексоска, Мифтари, Дамчевска 1, Дукоска 3, Филипоска 1

Седмерци: 2/6, Исклучувања: 6 мин.

КУМАНОВО: Митровиќ, Мар. Јовановска, Живковска, Димитриевска, Ивановска 1, Мат. Јовановска, Алмеида 8, Боризоска, Цветановска, Нолевска 4, Димитровска, Зечевиќ 1, Кипријановска 4, Граматова 2, Џамкиќ 4, Богојеска 4

Седмерци: 6/7, Исклучувања: 10 мин.