Историски бод за Бисинов во Првата лига, велешани до херојско реми во Кичево

Новакот во прволигашката конкуренција Бисинов од Велес, успеа да го освои првиот бод, откако одигра реми на гостувањето кај Кичево 28-28.

Домашниот тим отвори со предност од 4-0, водеше и со пет гола разлика, но жилавиот гостин, како одминуваше времето така се враќаше во игра и успеа до паузата да стигне до нерешено, 14-14.

На стартот на второто полувреме се играше гол за гол, пред Кичево да се одлепи во финишот на плус три, 25-22. Домаќините останаа без Ристески, кој поради три исклучувања доби црвен картон во 41 минута.

Велешани не се предаваа, му парираа на домашниот тим, кој водеше со 28-26 во 57 минута. Следуваа погодоци на Ристевски и Ристовски за 28-28 на минута до крајот. Имаа и двете екипи шанса за победа, но не погодуваа па си поделија по еден бод.

Најдобри стрелци кај Бисинов беа Мартин Иванов со осум и Александар Ристовски со шест погодоци, додека кај Кичево се истакнаа Дарио Јаковлески со шест и Дарко Јаневски со пет гола.