Драматичен финиш, Кастратовиќ во последниот напад ја спаси Струга од пораз кај Скопје

Скопје на домашен терен ја пречека екипата на Струга во 5. коло од плеј-аутот во Супер лигата и после голема борба во неизвесна завршница натпреварот заврши нерешено 27:27.

Скопје добро започна и го имаше почетното водство, беше 4:2 и 6:3 но Струга постојано беше во игра недозволувајќи домаќинот да се одлепи. До крајот на првиот дел Скопје успеа да обезбеди три гола предност од 13:10.

Почетокот на второто полувреме донесе подобра игра на домашниот тим кој стигна до највисоката предност на мечот од 19:13 после десетина минути игра. Сепак стружани не се предадоа и полека ја топеа негативата.

Во 50. минута Струга се доближи на минус два, 22:20 што беше причина за Андријана Будимир да повика тајм-аут. После минута пауза Пешевски со удар од далечина го врати најчестото водство на Скопје и најави мирна завршница за домаќинот.

Струга после долг период се врати на минус еден во 57. минута кога намали на 25:24. Натпреварот влезе во неизвесна завршница, гостите имаа напад за реми кој го искористи Кастратовиќ и со гол на десет секунди до крај успеаја да избегнат пораз.

Најефикасен во составот на Скопје беше Александар Василевски со седум гола, додека Марио Мишевски постигна шест погодоци. Во екипата на Струга се истакнаа Владан Кастратовиќ со осум гола и Жарко Барјактаревиќ со шест.