Доброто издание на Димитриевски недоволно за Синфин

Екипата на Синфин каде што настапува македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски доживеа уште еден пораз во шпанската Асобал лига откако беше поразена на гостувањето кај Гвадалахара 29:28.

Димитриевски одигра уште еден добар натпревар за својот тим, беше втор стрелец и постигна вкупно четири гола од осум удари со 50 проценти реализација, но сепак не успеа да му помогне на својот тим да избегне пораз.

Синфин добро го отвори мечот и поведе со 1:3, а потоа до полувремето се играше максимално израмнето. По 30 минути игра гостите имаа минимално водство од 14:15. Неизвесноста продолжи до крајот на мечот, а во финишот подобро се снајдоа ракоемтарите на Гвадалахара и стигнаа до бодовите.

Ова беше 12 пораз на Синфин сезонава и со четири победи и шест нерешени средби остануваат на 13 позиција на табелата. Во следното коло Димитриевски со својот клуб ќе го угости Гранољерс.