Димитриевски со одлична партија, Синфин во последната секунда испушти победа

Екипата на Синфин Сантандер на македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски во заостанат натпревар од 13. коло во шпанската Асобал лига на домашен терен одигра нерешено со Бенидорм 32:32.

Димитриевски имаше уште еден добар настап за неговиот клуб, тој натпреварот го заврши со шест погодоци од осум обиди, а заработи и едно исклучување од две минути во завршните минути од мечот.

Синфин беше во водство во текот на целиот натпревар, во првиот дел имаше највисоки четири гола, 14:10, но на полувреме беше 18:16. И во продолжението домашниот тим го контролираше резултатот до последните моменти кога Никчевиќ погоди во последната секунда за реми и поделба на бодовите.

Во последните четири натпревари Синфин трипати одигра нерешено и забележа една победа со што избега од опасната зона. Екипата на Димитриевски останува на 12. позиција со 13 бода. Во следното коло Синфин гостува кај Нава.