Андоновски го сруши „својот“ Охрид – Тиквеш фаќа залет кон Европа

Екипите кои претендираат за место на европска сцена, Охрид и Тиквеш, денеска во спортската сала „Билјанини извори“ ја имаа првата пресметка од плеј-оф фазата во Супер машката лига. Четата на Горан Андоновски со денешната победа над Охрид од 28:26 успеа да направи исчекор и со првата освоена победа во плеј-оф натпреварувањето се искачи на 4. позиција на табелата.

Гостинската екипа од Кавадарци ги искористи речиси сите грешки на домаќинот во воведниот дел и по пет минути игра дојде до водство од 3:0. Ракометарите на Раде Стојановиќ првиот гол на натпреварот го постигнаа по осум минути игра преку Кривокапиќ. При водство на Тиквеш од 5:2, следуваше серија од 3:0 на домаќините, кои со погодоците на Николов, Тасески и Андоноски, го изедначија резултатот на 5:5.

Кавадарчани не дозволија Охрид да направи целосен пресврт и со поголема ангажираност во следниот период повторно имаа резултатска позитива, која во 20. минута беше плус четири гола разлика, 10:6. Голманот на Охрид, Брауновиќ, со своите одбрани сѐ уште го одржуваше својот тим во игра. Охрид ги награди одбраните на својот голман и со три гола во низа намали на минус еден, 9:10. Во завршниот дел од првите 30. минути, Тиквеш имаше подобро издание и на полувреме замина со предност од 15:12.

Со голот на Стефановиќ, гостите во стартниот дел од првото полувреме зголемија на 16:12. Иако, домаќините беа во налет за враќање во игра, сепак во преголемата желба направија неколку грешки, со кои му овозможија на Тиквеш највисоко водство од 21:15. Охрид со расположениот Ивановски на десет минути пред финишот ја продолжи одличната серија која резултираше за минус еден, 21:22.

Во последната минута се влезе во неизвесна завршница бидејќи Охрид со голот на Ристески намали на 26:27. Тиквеш во својот последен напад ја искористи ситуацијата со играч повеќе и преку Кондев успеа да обезбеди триумф во денешниот натпревар од 28:26.

Најефикасен во победничката екипа беше Дејан Гошевски со шест погодоци, а четири ракометари, Никола Стефановиќ, Дарко Кондев, Страхина Симиќ и Јане Јанчев, постигнаа по пет гола. Во поразениот табор, листата на стрелци беше предводена од Мартин Ивановски со пет погодоци.