🎥Бомба на Лауге – погоди во стилот на Пранди!

Во рамки од 19. коло од најквалитетното натпреварување во Данска се судрија екипите на Силкеборг и Морс.

Натпреварот заврши без победник, 30:30, а главен виновник за поделбата на бодовите беше ракометарот на Силкеборг, Рамус Лауге.

Искусниот ракометар по крајот на регуларниот дел од слободен удар од 12 метри успеа да го совлада противничкиот голман и да му донесе голем бод на својот тим.

Силкеборг со освоениот бод се задржа на 3. позиција на табелата, моментално, има 24 бода.