Ѓорче Петров со лесна задача и убедливи плус 12 против Кузман

Во 22. коло од Женската лига, Ѓорче Петров имаше лесна задача против Кузман Вардар и забележа победа со убедливи 12 гола разлика, 25:13.

Домашниот состав уште од почетокот имаше контрола на резултатот и во ниту еден момент не дозволи да биде изненаден од страна на помладиот тим на Кузман.

Предноста од 11:7 на полувреме беше успешно сочувана и надоградена во вториот дел. Во натпревар каде победникот беше познат уште во раната фаза, тренерите на двете екипи шанса им дадоа на ракометарките со помала минутажа.

Прв стрелец во Ѓорче Петров беше Ангела Цветановска со седум гола, додека во Кузман Вардар, Анастасија Ѓорѓиева, Вања и Јована Ангеловска беа најефикасни со по три гола.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО550015
2ЃОРЧЕ ПЕТРОВ440012
3ВАРДАР431010
4ЧАИР431010
5ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.42117
6МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА42026
7АСТИБО52036
8СКОПЈЕ41124
9СТРУЖАНКА41124
10ПЕЛИСТЕР 201241124
11СПАРТАК41033
12ШАМПИОН41033
13ДЕСПИНА40040