Што пишуваат европските медиуми – хаос во Скопје, срамотен инцидент, навивачко дивеење…(ФОТО)

Екипата на Вардар во рамки од 5. коло во Суперлигата славеше во дерби дуелот против Еурофарм пелистер со 31:24 (13:10).

Полицијата во СЦ „Јане Сандански“ имаше полни раце работа по влезот во салата на гостинските навивачи од Битола. Се случи хаос на теренот, летаа факели и шишиња, гореа пиротехнички средства, и се разгорија страстите меѓу присутните.

Натпреварот беше во прекин од 30 минути и откако се смири ситуацијата, дербито продолжи да се доигра.

Случувањата од Скопје привлекоа големо внимание во сите европски и балкански медиуми.

Прекин на дербито: Чкембари влегоа во сала, Комити влетаа на терен – ракометарите се повлекоа! (ВИДЕО)