Шпанецот кој си замина од Мешков ќе биде тренер на Ал Ахли

Поранешниот тренер на Мешков Брест кој си замина од белорускиот клуб поради ситуација која настана со руските и белоруските клубови, Даниел Гордо пронајде нов ангажман.

Тренерската кариера Шпанецот ќе ја продолжи во редовите на Ал Ахли кој остана без тренер после заминувањето на Тарек Махрус. Во Ал Ахли Гордо ќе биде петтиот странец после Едвард Стражабава, Зоран Куретс, Николај Марковиќ и Ола Линдгрен.

Сезоната во Египет е завршен, шампион стана тимот на Замалек, кој го освои првенството четврти пат во низа. Ал Ахли и понатаму останува клубот со најмногу титули во земјата (22). Последен пат шампион на Египет Ал Ахли беше во 2018 година.

Во мај Ал Ахли ќе учествува на Купот на победниците на куповите, турнир кој ќе се одржи во Нигер.