Шведска не дозволи капитулација, извади реми против Чешка

Репрезентацијата на Шведска одигра само нерешено против Чешка со 27:27, а со освоениот бод Швеѓаните патуваат во главната фаза на Европското првенство, додека Чешка се враќа дома.

Во првото полувреме имаше надигрување и постојана промена на резултатот. Ниту една од двете репрезентации не успеа да се одлепи на поголема разлика од два гола во првите 30 минути. Швеѓаните кон крајот на првата половина од првиот дел, па сѐ до 20. минута одржуваа позитива, која беше изразена со два гола, водеа со 7:5, 8:6 и 9:7.

Чешка преку Пацел и Пирох израмни на 9:9 и резултатски беше во игра до крајот на првото полувреме, кое заврши со минимална предност за репрезентацијата на Шведска со резултат 12:11.

Во второто полувреме се влезе во изедначена борба и бркотница низ теренот. Шведска успеа да искористи дел од грешките на Чешка и на дваесетина минути пред крајот обезбеди плус три, 19:16.

Иако, избраниците на Глен Солберг во последниот дел влегоа со предност од 23:19, сепак, Чесите со серија од 3:0 се вратија во игра и изедначија на 23:23.

Драмата се одвиваше до последната секунда. Шведска секогаш на тежок начин успеваше да дојде до гол предност. Во последната минута, ракометарите на Шведска имаа 27:26, а на триесетина секунда пред крајот Чешка преку Бабак израмни на 27:27.

Во останаите петнаесетина секунди последниот напад од страна на Шведска не беше реализиран. Чешка имаше голема шанса да дојде до триумф, но во последниот напад, Франц ја испушти топката. Тоа значеше крај на натпреварот и голема радост во редовите на шведската репрезентација.

27 - 27
Конечен резултат

Место

„ОНДРЕЈ НЕПЕЛА“ БРАТИСЛАВА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЧЕШКА1127Реми
ШВЕДСКА1227Реми

ЧЕШКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Томаш Мркваголман00
2Јакуб Хрсткалево крило04
3Роман Бечварцентрален бек00
5Мирослав Јуркадесно крило00
7Томаш Пирохдесен бек05
17Станислав Кашпарекдесен бек12
18Вит Рајхлпивот04
19Томаш Бабакцентрален бек05
21Томаш Чипдесно крило01
23Леош Петровскипивот01
26Марек Ванчолево крило00
31Матеј Клималев бек03
32Војтех Пацеллев бек02
34Доминик Солаклев бек10
71Шимон Мизераголман00
96Вацлав Францпивот20
 Вкупно 427

ШВЕДСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Петер Јоханесонголман00
2Јонатан Карлсбогардлев бек02
4Емил Мелгардлево крило01
6Феликс Мелерпивот00
10Никлас Екбергдесно крило03
12Андреас Паличкаголман00
15Хампус Ванелево крило15
18Фредрик Петерсонпивот00
19Феликс Кларцентрален бек04
23Албин Лагергрендесен бек02
24Џим Готфридсонцентрален бек03
32Оскар Бергендалпивот12
33Лукас Санделдесен бек05
42Ерик Јохансонлев бек10
49Карл Валиниуслев бек00
62Валтер Хринцдесно крило00
 Вкупно 327

ЕП 2022, ГРУПА Е – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШПАНИЈА33006
2ШВЕДСКА31113
3ЧЕШКА31113
4БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА30030