Фаворитите стартуваа победнички, од старт е јасно кој „ќе се трка“ за титулата

Со одигрувањето на 1. коло од Супер женската лига веднаш стана јасно кои се четирите екипи околу коеи ќе биде главното внимание во шампионатот. Дефинитивно и годинава остануваат во прв план Куманово, Металург, Вардар и Чаир така што нема никакви изненадувања кога е во прашање фаворитската улога.

Сите екипи сигурно го одработија првото коло така што тргнаа одлично во новата сезона и од нив ќе се очекуваат уште добри резултати во продолжение на сезоната.

Веќе утре може да се чекаат нови победи со оглед на тоа што се игра 2. коло што значи дека возбудувањата продолжуваат.

Како беше на стартот од сезоната може да се види од резултатите и извештаите од натпреварите кои беа одиграни вчера.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ПЕЛИСТЕР – МЕТАЛУРГ               24:42 (ИЗВЕШТАЈ)

СТРУЖАНКА – ВАРДАР                20:30 (ИЗВЕШТАЈ)

СПАРТАК – КУМАНОВО               18:34 (ИЗВЕШТАЈ)

ГЕВГЕЛИЈА – ДЕСПИНА                26:29 (ИЗВЕШТАЈ)

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – ШАМПИОН     23:27 (ИЗВЕШТАЈ)

ЧАИР – КУЗМАН ВАРДАР           39:19 (ИЗВЕШТАЈ)

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК беше слободен

ДВОЈКИ ЗА 2. КОЛО

НЕДЕЛА, 20 СЕПТЕМВРИ

ВАРДАР – ГЕВГЕЛИЈА

КУЗМАН ВАРДАР – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

МЕТАЛУРГ – ЧАИР

КУМАНОВО – ПЕЛИСТЕР

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК – СТРУЖАНКА

ДЕСПИНА – СПАРТАК

ШАМПИОН  е слободен

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО770021
2ВАРДАР770021
3МЕТАЛУРГ650115
4ЧАИР640212
5СТРУЖАНКА631210
6ДЕСПИНА43019
7ГЕВГЕЛИЈА52127
8ШАМПИОН52036
9ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.72056
10СПАРТАК61053
11ПЕЛИСТЕР 201240040
12ЃОРЧЕ ПЕТРОВ50050
13КУЗМАН60060