ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Ѓенѓеш сака во друштво на Веспрем и ПИК Сегед

  • Унгарскиот репрезентативец Бока Бендегуз, кој имаше одлични партии на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, останува и следната сезона во тимот на Балатонфуреди, откако потпиша нов едногодишен договор.
  • Словенечката репрезентативна голманка Бранка Зец, го напушта тимот на Гепинген и ќе настапува за составот од Втората лига, Ваиблинген. Во овој тим настапува и македонската репрезентативка Симона Николовска.
  • Тимот на Архус го продолжи договорот со десниот бек Шарлот Микелсен, а донесе и две засилувања од Норвешка. Од Упсал доаѓа исландската репрезентативка Теа  Стурлудотир, а од Акер доаѓа Мариел Мартенсен.
  • Швајцарецот Лукас Фондешванден, по три години играње во германскиот Штутгарт и францускиот Шамбери, на лето се враќа во својот Вакер Тун со кој потпиша договор на две сезони.
  • Норвежанката Надја Офендал на лето го напушта данскиот тим Оденсе и ќе ја продолжи кариерата во францускиот Париз 92, со кој потпиша договор на две сезони.
  • Десното крило Јерко Матулиќ нема да го продолжи договорот со Висла Плоцк, а раководството на полскиот вицепрвак планира да го пополни местото со домашен играч.
  • Унгарскиот Ѓенѓеш ги продолжи договорите со четворица играчи на уште една сезона. Станува збор за Урош Виловски, Милан Варшандан, Мартин Граф и Марк Хегедус. Ѓенѓеш е многу бликсу да биде зад Веспрем и ПИК Сегед во големата тројка.