Томовски: Тивка вода – брег рони, сталожено и мирно ќе чекориме кон титулата!

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_tgn7"]

Ракометарите на Вардар славеа на првото дерби оваа сезона во суперлигашката конкуренција против Еурофарм Пелистер со 30-25.

Еден од јунаците победата на „црвено-црните“ е голманот Мартин Томовски, кој имаше 14 интервенции.

„Играа сталожено и мирно во одбраната моите соиграчи, знаеја што прават во нападот. Без нивна помош немаше да бидам и јас добар. Им посакувам на пелистерци среќа во ЛШ, а нас ни останува само македонското првенство. Ќе даваме се од себе, немаме многу притисок, сталожено и мирно како што кажа и Борко, ќе чекориме мирно кон титулата. Тивка вода, брег рони“, вели Томовски.

Тој одбрани четири седмерци, по два на крилата на актуелниот шампион Кузманоски и Радивојевиќ.

„Извлеков поука од натпреварот во Струмица, морав да покажам малку повеќе. Добро ги анализирав играчите на Еурофарм Пелистер. За одбранетите пенали – тоа е момент на инспирација, анализа и добра подготовка“, заврши Томовски.

Вардар во следното коло ќе игра против Пролет, додека Еурофарм Пелистер игра два меча во два дена следниот викенд дома – против Мулти Есенс и Голден Арт.

Вардар по вторпат го преслуша Еурофарм Пелистер сезонава

„Пантерот“ беше нерешлива загатка за пелистерци – им фати четири седмерци! (ВИДЕО)

Срдановиќ: Веруваме во нашиот систем и тоа што го играме!

Недановски: Не мора ни да сум во сала – знам дека Стоилов и играчите ќе го реализираат договореното!