Талески: Сфативме дека сè останува на нас, покажавме дека можеме!

Репрезентацијата на Македонија обезбеди ново учество на мундијалите откако во реваншот од бараж дуелот со Чешка стигна до потребната победа.

Филип Талески одигра одличен натпавар погодуваше во клучни моменти и беше стрелец на вкупно шест гола. Тој имаше свое видување за натпреварот.

„Очекувавме ваков тежок натпревар и селекторот ни го нагласи тоа, Чесите покажаа дека не се селекција за потценување. Направија промена на генерација и навистина играат цврст ракомет. Дојдоа мотивирани што се виде и на теренот, но желбата наша и на публиката беше пласман на Светско првенство и тоа го остваривме на големо задоволство. Потешко беше да се игра во Скопје, знаевме дека ќе имаме голема поддршка и имавме притисок да не ги разочараме особено кога ја видовме салата полна уште на загревање“, рече Талески.

Исто така Талески прокоментира и за иднината на македонскиот ракомет, односно дека е тој и останатите помлади соиграчи се подготвени да ја преземат одговорноста.

„Подолг период и јас и Кузмановски се бориме со тоа да ја преземеме одговорноста од нашите постари соиграчи и да го продолжиме тоа што го правеа тие. Сега сфативме дека сè останува на нас и покажавме со Романија и со Чешка дека можеме. Не смее да не демотивира ништо, покажавме дека сме тим и дека ја сакаме Македонија. Сметам дека со заедништво и сплотеност можеме да направиме многу добри резултати“, заврши Талески.

Македонија противниците за Мундијалот ќе ги добие на 2 јули, а во пресрет на новиот квалификациски циклус може мирно да започне со подготовки.