Стружани и битолчани се надигруваа 60 минути, но се задоволија со по еден бод

Екипите на Струга и Еурофарм Пелистер 2 одиграа неизвесен натпревар со малку голови, но и со по еден бод откако одиграа нерешено 24:24 во последниот дуел од 4. коло од плеј-офот во Супер машката лига.

Натпреварот беше неизвесен од почетокот. Брзо стана јасно дека на оваа средба нијанси ќе решаваат за победникот и нијанси ќе одлучуваат кој ќе се радува на крајот. Домашните го имаа првиот удар и поведоа со 3:1, но после 5:3 следуваше 0:3 и мал пресврт.

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 успеаја да ја контролираат средбата и дојдоа до 10:7, но и ова не беше доволно бидејќи домашните се вратија брзо во ритам и израмнија. Потоа продолжи играта со ново надмудрување при што гостите одново поведоа со три разлика и имаа 14:11, но во последната минута од првиот дел составот на Струга намали за на одмор да биде 13:14.

Вториот дел беше уште повозбудлив бидејќи се играше буквално за секоја топка. Секој напад беше максимално важен на двете страни така што немаше попуштање. Се правеше сè што треба за да се одработи на ниво, а таква игра не дозволи на некој тим да има поголема предност од два гола.

Имаше и мал број на погодоци со оглед на поцврстата игра. Играта носеше неизвесност и беше сосема јасно дека нијанси ќе решаваат околу бодовите. Во последните минути се случуваше да има често менување во водство на тимовите кои имаат предност така што сето ова допринесе да се бара победникот до последната секунда.

Откако беше 22:23 на пет минути до крајот Јанкулоски успеа да израмни, а Талевски го постави конечниот резултат. Иако стружани имаа напад за победа не успеаја да го искористат, па двете екипи мораа да се задоволат со нерешен резултат и со по еден бод.

24 - 24
Конечен резултат

Место

Спортска сала Тими

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СТРУГА1324Реми
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21424Реми

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Владо Затаракоскиголман00
2Петар Маркоски-01
4Христијан Крстаноскилев бек20
5Бобан Савески-00
7Пеце Рајатоскидесно крило11
10Вук Лакичевиќдесен бек00
11Тодор Јанкулоскидесно крило04
12Мартин Јовановскиголман02
14Славиша Димитријескицентрален бек00
18Богдан Николиќцентрален бек06
23Игор Илиевскилево крило00
24Ненад Костоскилево крило01
25Вукашин Ракочијалев бек06
44Дарио Симоноскипивот00
55Филип Пајкоскипивот13
77Никола Цветаноскилев бек00
 Вкупно 424

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Јован Талевскицентрален бек01
5Игор Петковски-00
8Павле Атанасијевиќ-02
9Васко Димитровскипивот00
10Христијан Митревскидесен бек00
11Симон Мирчевски-00
12Филип Ивановскиголман00
13Павле Петровиќдесен бек09
22Иван Димитровскилево крило12
23Стефан Талевскицентрален бек01
24Никола Стоилевскидесно крило04
33Петар Атанасијевиќлев бек00
51Димитар Бардакоскиголман00
55Стефан Дрогришкилев бек12
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот13
 Вкупно 324

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
КАМИШЕВСКИ ДУШКО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961770021
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР760118
3ПРОЛЕТ740312
4БУТЕЛ731310
5ОХРИД72238
6МЕТАЛУРГ71245
7СТРУГА70343
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 270252