СТРУГА 2020: Скопските суперлигаши фаворити на вториот ден во Струга

После првиот ден во кој имаше три израмнети натпревари денеска следуваат нови три натпревари на кои има сосема поинаков распоред на силите. Денеска Бутел Скопје, Металург и Вардар влегуваат како фаворити на своите средби и тука не се очекува ништо друго освен победа за нив.

Први на терен излагаат ракометарите на Бутел Скопје против вториот тим на Еурофарм Пелистер. Тимот од Скопје влегува како фаворит, но дефинитивно на овој натпревар ќе има што да се види и од гостите кои имаат измени во состав тот. За разлика од лани тоа е сосема поинаков состав.

Металург после добрата партија против Еурофарм Пелистер денеска влегува како голем фаворит против Прилеп и тука за очекување е составот од Скопје да се избори за победа.

Составот од Скопје е пред победа и на натпреварот против Охрид. Тоа е третиот дуел денеска, кога Вардар ќе се појави на турнирот во Струга после неколку години пауза.

48. РАКОМЕТЕН ТУРНИР СТРУГА 2020

РЕЗУЛТАТИ И ИЗВЕШТАИ ОД ПРВ ДЕН

СТРУГА – ПРИЛЕП     28:32 (ИЗВЕШТАЈ)

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ОХРИД     24:25 (ИЗВЕШТАЈ/ГАЛЕРИЈА)

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – МЕТАЛУРГ     24:22 (ИЗВЕШТАЈ/ГАЛЕРИЈА)

ЧЕТВРТОК, 13 АВГУСТ

17:15ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

19:15ч

МЕТАЛУРГ – ПРИЛЕП

21:15ч

ВАРДАР – ОХРИД

ПЕТОК, 14 АВГУСТ

17:15ч

СТРУГА – МЕТАЛУРГ

19:15ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ПРИЛЕП

21:15ч

ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

САБОТА, 15 АВГУСТ

17:15ч

ОХРИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

19:15ч

СТРУГА – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

21:15ч

ВАРДАР – БУТЕЛ СКОПЈЕ

НЕДЕЛА, 16 АВГУСТ

10:00ч

НАТПРЕВАР ЗА 7. МЕСТО

17:15ч

НАТПРЕВАР ЗА 5. МЕСТО

19:15ч

НАТПРЕВАР ЗА 3. МЕСТО

21:15ч

ФИНАЛЕ