Селекторот на Полска верува во вардарците, и двајцата ги повика за двомечот со Шведска

Селекторот на Полска Патрик Ромбел го објави списокот на ракометарите за двомечот со Шведска, кој ќе биде одигран во терминот за баражи, a наа него се најдоа и двајцата ракометари кои ги брана боите на Вардар.

Двете селекции се домаќини на Мундијалот во јануари во 2023 година, па ова им е шанса да спарингуваат.

Првиот натпревар од двомечот се игра на 17 март и домаќин е репрзентацијата на Полска. Ромбел го објави и списокот на повикани ракометари, а на него се најдоа и Патрик Валчак и Јан Чувара кои играа за Полска и на Европското првенство.