Разигрувањето за титула стартува со дербито Вардар – Металург, Ѓорче Петров гостува во Битола

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепката за редните броеви на екипите од Женската лига што ќе играат во плеј-офот и плеј-аутот.

Системот на натпреварување оваа сезона е поинаков во однос на ланскиот, па сега се сметаат натпреварите и бодовите што екипите веќе ги одиграле со ривалите од истата група.

Во првото коло од плеј-офот, бранителот на титулата Ѓорче Петров ќе гостува во Битола кај Пелистер, додека вицепрвакот Куманово е домаќин на Овче Поле СУ. Дербито на колото ќе биде двобојот меѓу Вардар и Металург.

Првите натпревари ќе се играат на 11/12 март.

Женска лига, плеј-оф, 1 коло:

Куманово – Овче Поле СУ
Чаир – Стружанка
Пелистер – Ѓорче Петров
Вардар – Металург 

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ660018
2МЕТАЛУРГ640212
3ЧАИР640212
4ВАРДАР640212
5КУМАНОВО63039
6ПЕЛИСТЕР 201261053
7СТРУЖАНКА61053
8ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.61053

Женска лига, плеј-аут, 1 коло:

Гевгелија – Кузман Вардар
Шампион – Астибо
Скопје – Деспина
Спартак слоб.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ШАМПИОН650115
2Скопје631210
3АСТИБО43019
4ДЕСПИНА43019
5ГЕВГЕЛИЈА63039
6СПАРТАК60151
7КУЗМАН40040