Радуловиќ и Шампион тргнаа со победа од Свети Николе

Новата екипа во Супер женската лига, Шампион се избори за победа на стартот од сезоната. Единствениот дебитант триумфираше во Свети Николе, кај тимот на Овче Поле СУ со 27:23.

Ракометарките од Скопје поведоа уште на стартот со 5:0 и овие пет гола беа доволен поттик во првото полувреме да се има постојана контрола на играта. Домашните намалија на 4:6, но немаа сили за повеќе, па до крајот на првиот дел разликата одново се движеше од три до пет гола.

Во вториот дел од средбата гостинките имаа постојана контрла и на моменти стигнаа и до плус седум гола разлика така што во ниту еден момент немаше проблеми околу победата. До крајот беше само прашање колку ќе биде разликата, која остана четири гола како и на полувремето кога беше 13:9 во корист на гостинките.

Симона Димитриевска и Нина Неделковска со по шест гола беа најефикасните во победничкиот состав, додека кај домашните Елена Вучевска со седум и Наталија Манева шест ги предводеа стрелците.