Работнички доминантен и убедлив против Астраион

Ракометарите на Работнички дојдоа до убедлива победа во 4. коло од плеј-аутот во Супер машката лига совладувајќи го Астраион со 39:19.

Израмнето беше само на стартот. Гостите водеа со 1:0 и 2:1, а потоа Работнички со четири гола дојде до 5:2. Од тој момент влезе во период во кој постојано ја зголемуваше предноста. Можеше да се види дека противникот на може да следи што се забележуваше и со слабата ефиканост.

Гостите од Струмица постигнаа само пет гола, додека Работнички имаше 20 после првото полувреме кога веќе беше решен победникот.

Во вториот дел од средбата можеше да се одигра мирно и да се дојде до нов триумф така што во ниту еден момент немаше неизвесност и прашалник околу победникот. Работнички искусно ја зачува предноста, па дури и ја зголеми за конечни 39:19 со што освои очекувани три бода во плеј-аут лигата и битката за опстанок.

Работнички во следното коло го очекува тешко гостување кај Младост во Богданци, додека Астраион го пречекува Прилеп.

26 март 2021
39 - 19
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
26 март 2021 18:19 ПЛЕЈ АУТ СУПЕРЛИГА 2020/2021 26.03.2021 60'

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАБОТНИЧКИ2039Победа
АСТРАИОН519Пораз

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Марко Џепароскидесно крило01
5Стефан Чакалиќлево крило13
6Кристијан Ташевскипивот04
7Ален Ќосевскидесно крило07
8Давид Гашовскипивот02
10Давид Димескилев бек03
12Јоаким Ангеловскиголман00
19Кристијан Анѓелковскипивот02
22Лука Вујовиќпивот12
23Тoше Ончевцентрален бек01
25Стефан Добревскилево крило17
28Петар Виларовголман00
33Стефан Крстевскицентрален бек01
66Вадим Виричлев бек00
77Ѓорѓи Дукадесен бек16
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 439

АСТРАИОН

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Мартин Перовановиќголман00
2Димитар Бонев-00
4Илија Ангеловски-00
6Миливој Котевски-01
8Марко Стојанов-00
9Филип Кавазовцентрален бек02
11Ренато Панделишев-00
12Александар Гоџировголман01
13Ристо Манчев-00
14Дарко Катранџиевлево крило00
17Ѓорѓи Касаповдесно крило07
27Мартин Ристов-00
69Славе Јанковскилево крило04
77Христијан Ефтимовцентрален бек04
 Вкупно 019

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
ОГЊАНОВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП971124
2МРК КУМАНОВО971123
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2960321
4ВАРДАР НЕГОТИНО960318
5МУЛТИЕСЕНС941414
6ГОЛДЕН АРТ921610
7СКОПЈЕ 202092076
8АЕРОДРОМ90092