Прилеп остана во трка по плеј-оф, храбриот Работнички беше срушен во финишот

Ракометарите на Прилеп го совладаа залетаниот Работнички со 27-24 и остана во трка за место во плеј-офот напролет. Иако на полувреме имаа водство од четири гола разлика, сепак во финишот гостите израмнија и прилепчани мораа добро да се испотат за бодовите да останат дома.

Избраниците на Стојан Петрушевски отворија одлично и поведоа со 1-4, а беше и 2-5. Но потоа се наредија еден куп грешки и прилепчани казнија со серија од пет погодоци за плус два 7-5.

По 10-9 за домаќинот на пет минути до крајот повторно Работнички не реализираше неколку врзани напади и Прилеп обезбеди солидна залиха од четири погодоци пред паузата, 14-10.

На стартот на вториот дел Атанасовски и Савревски погодија за гостите за 14-12, но прилепчани повторно си ја вратија најголемата предност од четири погодоци, 20-16. Упорните ракометари на Работнички намалија на 20-19, има прилика по промашениот седмерец на Чантурија за реми, но не го искористија тој напад.

Сепак го искористија оној на шест минути до крајот, кога беше 22-22 и почнаа возбудувањата. Чантурија од пенал донесе предност 23-22, но брзо следуваше израмнување.

При 24-23, Цинцадзе одбрани зицер, па неговите соиграчи зголемија на 25-23 на минута и пол до крајот. Со погодокот на Бикоски за 26-24 беше клучниот, бидејќи Цинцадзе потоа симна уште еден зицер и ги остави трите бода во Прилеп.

Најдобри стрелци кај победникот беа Чантурија со осум, Шокоски со шест и Андоновски со пет погодоци, а расположен беше и Цинцадзе на голот, додека кај Работнички, Ончев и Атанасовски дадоа по шест, а Крстевски беше стрелец на пет гола.

27 - 24
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1427Победа
РАБОТНИЧКИ1024Пораз

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Филип Пајкоскипивот01
7Хазеин Рустамовлево крило20
9Христијан Бикоскилево крило03
10Сашко Манческипивот00
11Владимир Трајкоскилев бек00
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица Дукоскицентрален бек00
14Даниел Андоновскилев бек05
17Хари Павловдесен бек00
18Давор Шокоскилев бек06
19Антонио Бурчевскипивот00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило08
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек13
77Зураб Цинцадзеголман01
 Вкупно 327

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Стефан Чакалиќлево крило10
6Кристијан Ташевскипивот00
7Ален Ќосевскидесно крило01
9Дамјан Јакимовскидесно крило01
10Давид Димескилев бек00
12Јоаким Ангеловскиголман00
19Кристијан Анѓелковскипивот00
20Антонио Николовскилев бек01
21Давид Савревскидесно крило01
23Тoше Ончевцентрален бек06
25Стефан Добревскилево крило10
28Петар Виларовголман00
33Стефан Крстевскицентрален бек05
55Стефан Атанасовскипивот26
77Ѓорѓи Дукадесен бек03
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 424

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
КАЛАНОСКИ СЛАВЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ1290327
2БУТЕЛ1281325
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21271422
4ТИКВЕШ 20141261519
5ПРИЛЕП1251616
6РАБОТНИЧКИ123099
7МЛАДОСТ 19771220106