Прв позитивен случај на коронавирусот и во Асобал лигата!

Секој ден се зголемува бројката на заразени ракометари со коронавирусот, а денеска беше објавен и првиот позитивен случај во елитното натпреварување во Шпанија.

Станува збор за ракометарот на Пуенте Хенил, Хозе Баена. 31-годишниот Баена имал пневмонија, заминал во болница, и таму било откриено дека е позитивен на коронавирусот.

„Да се обединиме и да му дадеме поддршка на нашиот Хозе Баена. Сите од клубот и навивачите се со тебе“, напишаа од Пуенте Хенил.

Од претходно, во Бундес лигата има седум позитивни случаи во Рајн Некар, како и еден во Фуксе Берлин.