Прва машка лига: Само едно место е слободно за плеј-оф

Во двете групи од Првата машка лига остануваат уште две кола така што следниот викенд завршува оваа фаза од натпреварувањето.

Останува само уште едно слободно место за кое во конкуренција се екипите на Аеродром, Јехона и Преспа. Трите тима се во четири поени, а само еден од нив ќе може да се надева на пласман во плеј-оф лигата во која ќе има место за по четири состави од двете групи.

Средбите од 17. коло од Групата 1 и 13. коло од Групата 2 се играат денеска и утре, а на програмата се интересни натпревари.

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА 1

ДВОЈКИ ЗА 17. КОЛО

САБОТА, 7 МАРТ

18:00ч

ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА – ТЕКСТИЛЕЦ

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Виктор Начевски од Скопје и Даниело Божиновски од Битола. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

18:30ч

АСТРАИОН – МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Сала: „Парк“ во Струмица. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски од Скопје. Делегат: Сашо Младенов од Скопје.

НЕДЕЛА, 8 МАРТ

12:30ч

РК АЛУШОВСКИ – РИНИА М

Сала: „Форца“во Скопје.Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов од Скопје. Делегат: Зоран Кимевски од Скопје.

18:00ч

МРК КУМАНОВО – ПРИЛЕП

Сала: Спортска во Куманово. Судии: Михајло и Методија Илиевски од Битола. Судии: Ерик Белимов од Скопје.

ВАРДАР НЕГОТИНО е слободен

ТАБЕЛА: 1. Астраион 37 бод (414:321); 2. Прилеп 33 (483:390); 3. Јуниор Кисела Вода 28 (401:347); 4. Вардар Неготино 28 (439:408); 5. Куманово 23 (424:378); 6. Македонија Ѓорче Петров 20 (419:441); 7. РК Алушовски 9 (416:445); 8. Риниа М 5 (373:511); 9. Текстилец 2 (360:488).

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА 2

ДВОЈКИЗА 13. КОЛО

САБОТА, 7 МАРТ

18:00ч

ГРК БОРЕЦ – ПАРТИЗАН

Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Ѓорѓи Василевски од Скопје и Иван Јовановски од Штип. Делегат: Златко Локвенец од Скопје.

19:00ч

МЛАДОСТ БОГДАНЦИ – ЈЕХОНА

Сала: „Млаз“ во Богданци. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев од Скопје. Делегат: Петре Климкаров од Велес.

НЕДЕЛА, 8 МАРТ

13:00ч

КЛ 7 – ПРЕСПА 2015

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески од Прилеп. Делегат: Илија Цветкоски од Прилеп.

20:00ч

РК АЕРОДРОМ – ГРК ТИКВЕШ 2014

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Александар Вукшиновски и Мирко Трајковски од Скопје. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

ТАБЕЛА: 1. ГРК Тиквеш 36 бода (421:275); 2. КЛ 7 – 30 (389:279); 3. Младост Богданци 24 (328:302); 4. РК Аеродром 16 (360:366); 5. Јехона 13 (335:365); 6. Преспа 12 (275:325); 7. Партизан 8 (300:357); 8. ГРК Борец 3 (265:404).