Почнува групната фаза во Лигата на Европа, Еурофарм Пелистер по бодови против Ним

Со натпреварите кои ќе бидат одиграни денеска од 18:45 и 20:45 часот стартува новата сезона од групната фаза во Лигата на Европа. Македонија свој претставник ќе има во тимот на Еурофарм Пелистер, кој ќе игра во Групата Д.

Како што е познато денеска Еурофарм Пелистер го пречекува Ним од Франција и тоа ќе биде првиот тест за годинешниот состав на тимот од Битола кој ќе има задача да се избори за позитивен резултат и убав почеток на сезоната.

Секако ќе биде максимално интересно во текот на целата сезона, а на Еурофарм Пелистер  е да покаже дека може да се бори за бодови против секого.

Инаку, и сезонава меѓу главните кандидати за триумф одново се составите од Германија и Франција, па ќе биде доста интересно да се види кој ќе успее да се избори за завршница. Магдебург кој покрај трофејот во Лигата на Европа го додаде и пехарот од Супер глоуб ќе ја брани титулата, а денеска првиот натпревар ќе го има против Горење во Велење.

ЛИГА НА ЕВРОПА

ГРУПА А

18:45ч

ФУКСЕ БЕРЛИН – ТУЛУЗ

20:45ч

ВИНТЕРТУР – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАТРАН ПРЕШОВ – БИДАСОА ИРУН

ГРУПА Б

18:45ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ГУДМЕ

РИХИМАЕН КОКС – НАНТ

20:45ч

ЛЕМГО – БЕНФИКА

ГРУПА Ц

18:45ч

ГОРЕЊЕ – МАГДЕБУРГ

САВЕХОФ – ЛОГРОЊО

20:45ч

ЕКС АН ПРОВАНС – НЕКСЕ

ГРУПА Д

18:45ч

АЕК – ТАТАБАЊА

20:45ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – НИМ

СПОРТИНГ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН