Потег за почит – не дозволи судиите да исклучат противнички ракометар (ВИДЕО)

Белорускиот голман во редовите на Ла Риоха, Александар Маркелов ги освои симпатитие на шпанската ракометна јавност, откако во натпревар од Асобал лигата ја исправи судиската грешка и не дозволи да има исклучување во противничкиот табор.

Ла Риоха на домашен терен играше против Толеравега и загуби со 35:34, но победата на гостите остана во сенка поради фер-плеј потегот на белорускиот голман.

Во 38 минута од дуелот, еден од ракометарите на Торелавега шутираше кон голот на Маркелов. Судиите помислија дека топката го погоди во лицето белорускиот голман и тргнаа да го исклучат гостинскиот играч на две минути.

Но, Маркелов ги корегираше судиите, велејќи дека топката го удрила во пределот на градите, и не дозволи противничкиот тим да остане со играч помалку.