Португалија ја демолира Турција, „лалињата“ се спасија во последните секунди

Во вториот натпревар од квалификациската група каде што игра Македонија, селекцијата на Португалија без никакви проблеми славеше против Турција со убедливи 44-27.

Победникот беше решен уште по првиот дел, кога избраниците на Пауло Переира направија висока предност од 12 гола, 24-12. Во второто полувреме ја зголемуваа разликата и одиграа рутински до крајот.

Кај Португалија, Бранкињо, Франциско Коста и Итуриза дадоа по шест погодоци, а голманите Гашпар и Еспиња имаа десет одбрани. Во турската репрезентација , Јагморуглу имаше шест гола.

Противникот на Македонија во групата на СП, Холандија, изненадувачки се мачеше дури до последните секунди против Белгија и славеше со 25-24 со голот на Каи Смитс. Тој во отсуство на Лук Стеинс, беше лидер на теренот и успеа да постигне дури 12 голови.

Во балканскиот двобој, селекцијата на Словенија без многу мака ја победи Босна и Херцеговина со 28-20. Влах со седум и Бомбач со пет гола ја водеа Словенија кон триумфот, а кај БиХ се истакнаа Граџан со пет погодоци.