during the handball match Portugal vs Iceland, Men’s EHF EURO 2022 Hungary, Slovakia, Budapest ,Hungary, 14.01.2021, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Перфектно издание на Исланд за голем триумф над Португалија

Репрезентациите на Исланд и Португалија одиграа квалитетен натпревар во рамки на првото коло од групата Б, а победата им припадна на Исланѓаните кои имаа фантастично издание и славеа победа од 28:24.

Почетните минути беа максимално израмнети и најчесто беше нерешено. Се играше многу борбено и цврсто во одбрана на двете страни. Исланд прв стигна до повисока предност, во 22. минута Магнусон погоди за 10:7. До крај на првиот дел Исланд ја сочува предноста, а на паузата замина со највисоки четири гола предност од 14:10.

Во првиот дел одбраната на Исланд беше непробојна, играа максимално ангажирано и не дозволуваа лесни погодоци на противникот. Покрај тоа во напад реализираа сигурно со само две технички грешки во првиот дел, за разлика од Португалија која имаше седум.

Продолжението донесе уште поубедлива игра од Исланд, а ракометарите продолжија во ист ритам и постојано имаа сигурна предност. Елисон и Кристјансон реализираа за водство од 19:14 во 38. минута. До крај на натпреварот без поголеми проблеми обезбедија први бодови на Европското првенство.

Португалија имаше највисока негатива од шест гола, а во финишот само успеаја да го ублажат поразот. Во следното коло Исланд ќе игра против Холандија, додека Португалија ќе се сретне со домаќинот Унгарија.

24 - 28
Конечен резултат

Место

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА АРЕНА БУДИМПЕШТА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПОРТУГАЛИЈА1024Пораз
ИСЛАНД1428Победа

ПОРТУГАЛИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Жилберто Дуартелев бек10
8Виктор Итуризапивот04
10Мигел Мартинс Соарезцентрален бек00
12Мануел Гашпарголман00
13Ангел Хернандездесен бек00
14Руи Силвацентрален бек04
15Дајмаро Салинапивот12
17Тијаго Рочапивот00
23Диого Бранкињолево крило12
24Александре Кавалкантилев бек11
25Антонио Аријадесно крило03
29Мигел Алвешдесно крило01
30Леонел Фернандеслево крило03
31Салвадор Салвадорлев бек01
41Густаво Капдевилголман00
88Фабио Магаљаешлев бек03
 Вкупно 424

ИСЛАНД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Бјоргвин Густавсонголман00
3Јанус Смарасонцентрален бек00
4Арон Палмарсонцентрален бек14
7Виго Кристјансондесен бек02
8Бјарки Мар Елисонлево крило04
9Елвар Јонсонцентрален бек12
10Гисли Кристјансонцентрален бек04
11Имир Гисласонпивот02
13Олафур Гудмундсонлев бек02
14Омар Магнусондесен бек03
16Виктор Халгримсонголман00
18Елиди Видарсонпивот00
21Арнар Арнарсонпивот20
22Сигвалди Бјорн Гудјонсондесно крило05
23Кристјан Кристјансондесен бек00
28Ори Фреј Торкелсонлево крило00
 Вкупно 428

ЕП 2022, ГРУПА Б – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ИСЛАНД33006
2ХОЛАНДИЈА32014
3УНГАРИЈА31022
4ПОРТУГАЛИЈА30030